Czy warto kupować nowe mieszkania?

Wielu ludzi w naszym kraju codziennie marzy o zakupie własnego m. Taka decyzja często związana jest z poważnym nadszarpnięciem domowego budżetu, między innymi ze względu na dość powszechną konieczność zaciągnięcia kredytu na długie lata. Jeśli jednak już uznamy, że „pójście na swoje” jest warte swojej ceny, stajemy przed kolejnym dylematem: czy lepiej kupować nowe mieszkania czy te z rynku wtórnego?
Jeszcze kilka lat temu prawdopodobnie najlepiej byłoby kupić mieszkanie od osoby prywatnej. Nie da się ukryć, że ceny „używanych” mieszkań były wtedy o wiele korzystniejsze niż te oferowane przez dewelopera. Dziś czasy się zmieniły. Nowe mieszkania często mają konkurencyjne ceny, a dodatkowo przy ich zakupie możemy skorzystać z rządowego programu dofinansowania, na przykład Mieszkanie dla Młodych.
Kupując nowe mieszkania znacznie częściej mamy też gwarancję jakości. Deweloper nie może pozwolić sobie na niedociągnięcia, które pozbawiłyby go wiarygodności i kolejnych klientów. Z kolei w przypadku mieszkania z rynku wtórnego jesteśmy uzależnieni od opinii rzeczoznawcy.